زبان های برنامه نویسی و بخش های یک سایت

برنامه های کاربردی تحت وب سمت Client مبتنی بر ASP.NET AJAX 

 یکی از ویژگی های مهم برنامه های وب ، تبعیت آنان از معماری Client - Server  است. این بدان معنی است که پیاده کنندگان برنامه های وب می توانند به منظور تحقق پردازش های سمت سرور و سمت کاربر از فن آوری های متعددی استفاده نمایند. یکی از نکات مهم در خصوص انجام پردازش های سمت کاربر، میزان وابستگی آنان به اطلاعات موجود در سمت سرور می باشد. به عبارت دیگر ، اجرای یک event handler در کامپیوتر کاربر تا چه میزان وابسته به کد سمت سرور است و  به منظور انجام آن چه میزان داده می بایست بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده مبادله گردد؟
صرفنظر از این که  به سوال فوق چه پاسخی داده می شود، واقعیت این است که به منظور مدیریت رویدادهای محقق شده در سمت کاربر، می بایست ملزومات مورد نیاز ایجاد شوند تا پیاده کنندگان بتوانند با استفاده از آنان پردازش های سمت کاربر را مدیریت نمایند.

  پردازش های Client Side از گذشته تاکنون

با توجه به این که پردازش های سمت کاربر در برنامه های وب می بایست مستقل از نوع پلت فرم باشند،  بدیهی است که تمامی تلاش های انجام شده در این عرصه، می بایست متمرکز بر روی برنامه های مرورگر باشد تا با ایجاد پتانسیل هائی در آنها، امکان انجام پردازش های سمت کاربر فراهم گردد. ظهور زبان های اسکریپت نویسی نظیر جاوا اسکریپت و  تجهیز مرورگرها به برنامه های مفسر مربوطه، از جمله اقدامات عملی دراین عرصه است. استفاده از زبان جاوا اسکریپت به منظور برنامه نویسی پردازش های سمت کاربر دارای قدمتی چندین ساله است. در ادامه، قابلیت های جدیدی به مرورگرها اضافه گردید تا پیاده کنندگان بتوانند به کمک آنان برنامه های وب سمت کاربر را ایجاد نمایند. هم اینک، تمامی مرورگرهای متداول از یک مدل شی گراء موسوم  به DOM (برگرفته از Document Object Model) استفاده می نمایند و تعداد اندکی از آنها از یک ویژگی جدید با نام XMLHTTP استفاده می نمایند  که به کمک آن، Client و Server می توانند بدون نیاز به انجام یک postback کامل و round trip با یکدیگر و به صورت مستقیم ارتباط برقرار نمایند.

XMLHTTP  ، شامل مجموعه ای API (رابط برنامه نویسی) است که امکان ارسال و یا دریافت داده به صورت باینری، HTML و XML را از وب سرورها بر روی اینترنت و به کمک پروتکل HTTP فراهم می نماید. در مواردی که نیاز به داده موجود در سمت سرور می باشد،  XMLHTTP  به صورت پیوسته اقدام به ارسال درخواست خود برای سرور می نماید تا آخرین اطلاعات را بدون نیاز به refresh کردن مدام مرورگرها، بازیابی نماید. در واقع، به کمک فن آوری فوق، برنامه های Client Side قادر به مبادله غیرهمزمان با سرور بوده و می توانند اقدام به ارسال و یا دریافت داده XML بدون نیاز به انجام یک round trip کامل که باعث تولید مجدد یک صفحه می گردد، نمایند.
ماحصل این تحولات، ظهور نسل جدیدی از برنامه های وب نظیر  Microsoft Virtual Earth  و   Microsoft Windows Live  است. ایجاد چنین برنامه های وبی کار ساده ای نخواهد بود و پیاده کنندگان می بایست شناخت مناسبی نسبت به جاوااسکریپت و مدل DOM  داشته باشند که ممکن است در هر مرورگر متفاوت باشد. علاوه بر این، جاوا اسکریپت تمامی ویژگی های یک زبان شی گراء را ارائه نمی نماید و بسیاری از ملزومات مورد نیاز پیاده کنندگان برنامه های وب در NET Framework. را تامین نمی نماید (نظیر type-safe ).

/ 0 نظر / 258 بازدید