ویرایش فایل Boot.ini و رفع مشکل چند ویندوزی

روش اول :

جهت تغییر در فایل فوق از طریق ویندوز در منوی run عبارت msconfig را تایپ و ok کنید.


در این صورت پنجره ذیل نمایش داده خواهد شد.


در بالای پنجره چند tab مشاهده میکنید. بر روی BOOT.INI کلیک کنید. در تصویر ذیل محتویات فایل نمایش داده شده است (یک نمونه میباشد لزوما مشابه با این نیست)

برای تغییر زمان بوت شدن خودکار سیستم به کمتر از 30 ثانیه (پیش فرض خود ویندوز) در زیر قسمت سفید بزرگ جلوی عنوان timeout مقدار را میتوانید تغییر دهید.

در صورتی که سیستم شما بوت دوگانه یا چندگانه داشته باشد (چند ویندوز بطول مثال ویندوز 98 و ویندوز xp) میتوانید پیش فرض سیستم عاملی که بطور خودکار بوت میشود را تغییر دهید. برای اینکار کافیست که در پنجره سفید بالایی نوع بوت مورد نظر خود را انتخاب و دکمه Set as Default را بزنید.

همچنین میتوانید ترتیب نمایش منوی بوت را با استفاده از کلید Move up تغییر بدهید کافی است که هر آیتمی که میخواهید بالاتر نمایش داده شود را انتخاب و با کلید فوق به محل بالاتر جابجا کنید.

همچنین اگر چند با ویندوز xp یا ویندوز های دیگری نصب کرده باشید به دلایلی مشکلی پیش آمده باشد که ویندوز نصب نشده باشد اما در منوی بوت نمایش داده میشود میتوانید با کلیک روی Chek All boot Patchs آیتمهایی که در منوی بوت میباشند را اصلاح کنید.

روش دوم :

روی MyComputer کلیک راست و منوی Properties را انتخاب کنید. سپس قسمت Advanced رفته و بخش Startup and Recovery روی دکمه Settings کلیک کنید. 


در این حالت پنجره زیر باز میشود


در این پنجره نیز میتوانید مقدار زمان برحسب ثانیه برای نمایش لیست سیستم عامل ها و زمان دیگری برای وقتی که در حالت بازیابی می روید را تغییر دهید همچنین سیستم عامل پیش فرض را از جعبه باز شونده بالا انتخاب کنید.

برای ویرایش خود فایل کافی است که دکمه edit در بزنید (تصویر زیر)

نکته : توجه داشته باشید که اگر تیک کنار عبارت اTime to display list of operating system را بردارید دیگر منوی انتخاب بوت نمایش داده نخواهد شد و سیستم به صورت اتوماتیک وارد سیستم عامل پیش فرض انتخابی میشود.

قسمت Time to display recovery options when needed مربوط به تغییر مدت زمان نمایش صفحه Recovery است که کاربر در مواقع ضروری به آن نیاز پیدا میکند. در این مورد نیز میتوان درست مانند قسمت قبل عمل کرد. در این مورد نیز باید توجه بالا را رعایت کنید. ضمنا شما میتوانید با فشردن کلید F6 در صفحه کیبورد به صفحه Recovery دسترسی پیدا کنید ( این دکمه ممکن است در بعضی از سیستم ها متفاوت باشد ).
اگر شما کاربر حرفه ای هستید میتوانید تمام این کارها را ( البته با جزئیات بیشتر ) با فشردن دکمه Edit در این قسمت انجام دهید. با فشردن این دکمه فایل Boot.Ini توسط برنامه Notepad باز میشود و شما میتوانید آن را به صورت دستی ( Manual ) ویرایش کنید.
قسمت System failure : این قسمت همان طور که از نامش پیداست مربوط به شکستهای سیستمی با همان مشکلات ‍Crash در ویندوز است. شما میتوانید این قسمت را به شرح زیر مدیریت کنید :
Write an event to the system log : با فعال بودن این قسمت تمامی اتفاقات و رویدادهای سیستمی که شامل Crash ها و … میشود ، در یک فایل سیستمی ذخیره میشود تا در مواقع نیاز به کاربر در ریشه یابی مشکل کمک کند.
Send an administrative alert : با فعال بودن این گزینه در مواقع بروز مشکل یک پیغام هشدار اجرایی برای کاربر ارسال میشود تا او را مطلع کند ( در واقع این پیغام را در قسمت انبار پیغامهای خطا ذخیره میکند ).
Automatically restart : با فعال بودن این گزینه بعد از بروز هر مشکل سیستمی جدی و نمایش پیغام خطا سیستم به صورت اتوماتیک Restart میشود تا از بروز آسیبهای جدی تر به سیستم جلوگیری شود.
قسمت Write debugging information : این قسمت مربوط به تنظیمات فایلهای کمکی و به صورت ذخیره موقت میباشد. از طریق لیست کشویی زیر آن شما میتوانید نحوه ذخیره فایلهای کمکی ذخیره موقت را معین کنید. به ترتیب زیر :
None : هیچ اطلاعاتی در فایل ذخیره نخواهد شد.
Small memory dump : ذخیره اطلاعات موقت به صورت بسیار جزئی و مختصر در یک فایل
Dump . Kernel memory dump : ذخیره اطلاعات موقت در حافظه موقت Kernel . در واقع نظارت جزئی تر روی قسمت Kernel یا هسته سیستم عامل و ثبت اطلاعات ضروری در هنگام بروز مشکل آن.
Complete memory dump : ذخیره اطلاعات ضروری به صورت کامل در یک فایل ذخیره موقت یا به عبارت بهنر ذخیره تمام جزئیات مشکل ( چه Kernel و … ) در یک فایل Dump . اگر این گزینه را انتخاب کنید عبارت Overwrite any existing file در زیر آن فعال میشود که فعال بودن آن به معنی این است که فایلهای Dump موجود بازنویسی خواهند شد.
قسمت Small dump directory نیز محل ذخیره فایلهای ذخیره موقت را نمایش میدهد ( البته در حالت انتخاب گزینه Small memory dump . اگر شما حالت Kernel را انتخاب کنید فقط مسیر یک فایل نمایش داده خواهد شد ( شما میتوانید نام و مسیر این فایلها را به دلخواه تغییر دهید ). پیشنهاد من به شما ( اگر کاربر حرفه ای نیستید ، همان انتخاب Small memory dump است. به ابن ترتیب شما میتوانید کلیه موارد مربوط به تنظیمات Boot و … را مدیریت کنید.

/ 1 نظر / 1216 بازدید
مجتبی

دمت گرم - خیلی به دردم خورد . مرسی [ماچ]