Wireless Access Point چیست ؟

وقتی در یک شبکه بدون سیم از access point استفاده می کنیم , این شبکه در اصطلاح در مد Infrastructure عمل می کند در غیر اینصورت و عدم استفاده از access point در شبکه بدون سیم در مد ‘adhoc’ یا ‘peer to peer’ می با شد.

در access point های قدیمی و پایه حداکثر 10 الی 20 کلاینت اجازه اتصال و برقراری ارتباط با یکدیگر را داشتند در حالیکه این عدد در مدل های جدید تا 255 کلاینت افزایش پیدا کرده است.

بر روی هر access point بصورت پیش فرض آدرس IPای در نظر گرفته شده است که از طریق آن و بوسیله یک کاوشگر وب می توان به مدیریت و تنظیم access point پرداخت.اتصال از طریق وب روش معمول و متدوال برای مدیریت access point ها می باشد , هر چند بر روی بعضی مدل ها امکان مدیریت به وسیله Telnet و بر روی بعضی دیگر درگاه Console برای این کار در نظر گرفته شده است.

در شبکه های بزرگ و در محیط هایی که شعاع تحت پوشش زیاد می باشد , می توان چندین access point را به یکدیگر پیوند زد و یک محیط بدون سیم با شعاع زیاد ایجاد کرد که کلاینت می توانند در صورت نیاز , به حرکت در این محیط بدون نگرانی از قطع ارتباط بپردازنند ; به این ویژگی roaming گفته می شود.

Access point های موجود در بازار از 3 باند فرکانسی که در عام فرکانس آزاد و در اصطلاح ISM (Industrial , Scientific and Medical) خوانده می شوند, استفاده می کنند.3 باند ISM همانطور که از نامش بر می آید برای مقاصد صنعتی , علمی و پزشکی آزاد اعلام شده است.مشخصات این 3 باند عبارت اند از :

محدوده 902 تا 928 مگاهرتز(کاربرد کم) محدوده 2.4 گیگاهرتز تا 2.4835 گیگاهرتز(بسیار پرکاربرد) محدوده 5.725 گیگاهرتز تا 5.85 گیگاهرتز(کاربرد متوسط)

لازم به تذکر است که نحوه استفاده از فرکانس ها بر اساس قوانین هر کشور متفاوت می باشد و گاها برای جلوگیری از تداخل فرکانسی لزوم گرفتن مجوز از سازمان مریوطه واجب است.

Access point را می توان در 3 مد تنظیم کرد :

Root mode Repeater mode Bridge mode

IEEE (موسسه استاندارد) هیچ کدام از این 3 مد را تعیین نکرده است , هر چند که فعالیت استاندارد یک access point را می توان به مد root نسبت داد.دو مد دیگر توسط شرکت های سازنده تجهیزات وایرلس اضافه شده است.هر چند در مفید بودن این مدهای اضافه شده نمی توان شک کرد اما همانند هر تکنولوژی اختصاصی دیگر نمی توان تضمین کرد که دو دستگاه با نام های تجاری متفاوت که در یک مد فعالیت می کنند با هم سازگار باشند.
بعبارت دیگر وقتی دو شرکت متفاوت صحبت از مد repeater یا مد bridge به میان می آورند , هیچ گونه ضمانتی وجود ندارد که هر دو اینها در مورد یک سری ویژگی خاص و مشخص بحث می کنند.

کارت شبکه بدون کابل
هر یک از دستگاههای موجود بر روی یک شبکه بدون کابل ، به یک کارت شبکه بدون کابل نیاز خواهند داشت . یک کامپیوتر Laptop  ، عموما" دارای یک اسلات PCMCIA است که کارت شبکه درون آن قرار می گیرد . کامپیوترهای شخصی نیز به یک کارت شبکه داخلی که معمولا" دارای یک آنتن کوچک و یا آنتن خارجی است ، نیاز خواهند داشت .آنتن های فوق بر روی اغلب دستگاهها ،اختیاری بوده و افزایش سیگنال بر روی کارت را بدنبال خواهد داشت .

یک نمونه کارت شبکه بدون کابل

پیکربندی یک شبکه بدون کابل
به منظور پیکربندی یک شبکه بدون کابل از دو روش متفاوت استفاده می گردد :

روش Infrastructure  : به این نوع شبکه ها، hosted و یا managed نیز گفته می شود . در این روش از یک و یا چندین access point ( موسوم به gateway و یا روترهای بدون کابل ) که به یک شبکه موجود متصل می گردند ، استفاده می شود . بدین ترتیب دستگاههای بدون کابل، امکان استفاده از منابع موجود بر روی شبکه نظیر چاپگر و یا اینترنت را بدست می آورند .

روش Ad-Hoc : به این نوع شبکه ها ، unmanaged و یا peer to peer نیز گفته می شود . در روش فوق هر یک از دستگاهها  مستقیما" به یکدیگر متصل می گردند.مثلا" یک شخص با دارا بودن یک دستگاه کامپیوتر laptop مستقر در محوطه منزل خود می تواتند با کامپیوتر شخصی موجود در منزل خود  به منظور دستیابی به اینترنت ، ارتباط برقرار نماید .

پس از تهیه تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز به منظور ایجاد یک شبکه بدون کابل ، در ادامه می بایست تمامی تجهیزات تهیه شده را با هدف ایجاد و سازماندهی یک شبکه به یکدیگر متصل تا امکان ارتباط بین آنان فراهم گردد . قبل از نصب و پیکربندی یک شبکه بدون کابل ، لازم است به موارد زیر دقت نمائید :

تهیه درایورهای مربوطه از فروشنده سخت افزار و کسب آخرین اطلاعات مورد نیاز فاصله بین دو کامپیوتر می بایست کمتر از یکصد متر باشد . هر یک از کامپیوترهای موجود می بایست بر روی یک طبقه مشابه باشند .

استفاده  از تجهیزات سخت افزاری مربوط به یک تولید کننده ، دارای مزایا و معایبی است . در این رابطه پیشنهاد می گردد لیستی از  ویژگی های هر یک از سخت افزارهای مورد نیاز عرضه شده توسط تولید کنندگان متعدد تهیه شود تا امکان مقایسه و اخذ تصمیم مناسب، فراهم گردد .

مراحل لازم به منظور نصب یک شبکه :

( فرضیات : ما دارای یک شبکه کابلی موجود هستیم و قصد پیاده سازی یک شبکه بدون کابل به منظور ارتباط دستگاههای بدون کابل به آن را داریم ) :

اتصال access point به برق و سوکت مربوط به شبکه اترنت

پیکربندی access point ( معمولا" از طریق یک مرورگر وب ) تا امکان مشاهده آن توسط شبکه موجود فراهم گردد . نحوه پیکربندی access point بستگی به نوع آن دارد.

پیکربندی مناسب کامپیوترهای سرویس گیرنده به منظور ارتباط با access point ( در صورتی که تمامی سخت افزارهای شبکه بدون کابل از یک تولید کننده تهیه شده باشند ، عموما" با تنظیمات پیش فرض هم می توان شبکه را فعال نمود . به هر حال پیشنهاد می گردد همواره به راهنمای سخت افزار تهیه شده به منظور پیکربندی بهینه آنان ، مراجعه گردد ) .

سیستم های وایرلس براساس فرکانس های مختلفی کار میکنن که فقط فرکانس 2.4 و 5.8 لایسنس فری هستند و در صورت نیاز به استفاده باید مجوز های مربوطه رو گرفت - براساس فرکانس استفاده شده و قدرت خروجی دستگاه ها فاصله پوششی متفاوت خواهد بود

استانداردهایی که بیشترین استفاده رو دارن معمولن 802.11b , 802.11g و جدیدن 802.11a است . بیشترین نکته ای که برای کاربران در مورد اتخاب کدام نوع مهم است پهنای باند انتقالی می باشد


تجهیزات وایرلس :

- کارت pci

- USB wureless client

- access point(AP mode - Bridg Mode - Repeter mode )

- Wireless router در واقع نوعی اکسس پوینت است که قابلیت یک router رو هم داره

- آنتن :
      - Omni : زاویه پوششی 360 درجه

      - sector : زاویه پوششی 45 تا 90 درجه

      - yagi

      - parabolic

      - flat panel

      - parabolic Dish

در این چند نوع آخر زاویه پوشش بسته به کیفیت آنتن dBi و شرکت سازنده متفاوت است ولی معولا کمتر از 45 درجه و در حدود 30 درجه است البته نوع پاربولیک دیش دارای زاویه پوششی کمتر از بقیه می باشد
- کابل : نیازی به توصیح نداره
-بوستر یا آمپلی فایر : برای تقویت امواج رادیویی بکار میره کاربردش در جاهایی که مسافت طولانی است

اما برای ارتباط دو ساختمان به هم باید ببینید چه جیزی رئ میخواهین به هم وصل کنید:

مثلا دوتا کامپیوتر که هر کدام در یک ساختمان قرار دارن در این مورد اگه مسافت کم باشه با استفاده از مارک pci و دوتا آنتن yagi یا پارابولیک یا flat panel میتونین اینکار رو انجام بدین .

اما اگه بخواهید دوتا LAN رو بهم متصل کنید باید از access point در حالت Bridg mode استفاده کنید یا از wireless router .

بسته به مسافت بین دو ساختمان هم باید تجهیزاتی رو انتخاب کنید که اون فاصله رو پوشش بده معمولا بهترین انتخاب تجهیزاتی هستند که توان خروحی آنها حداقل 200 میلی وات باشه .

/ 1 نظر / 577 بازدید
مصطفی

مطالب مفیدی بود. واقعا ممنون.