تقسیم بندی لپتاپ ها

«« پیشرفته (Advanced) »» و «« به قیمت (Mid Range ) »» .

نوت بوک های پیشرفته جایگزین PC ، عموما قیمتی بین 1500 تا 3000 دلار دارند . و وجه تمایز این نوع کامپیوتر های کیفی با نوع به قیمت در قطعاتی هست که در آنها به کار رفته است ، مثلا پردازنده سریع تا 3 گیگاهرتز یا کارت گرافیک خوب و جداگانه با حافظه تا 256 مگابایت نمایشگر های این نوع نوت بوک ها 15 تا 17 اینچی و عمدتا WIDE ( عریض ) هستن . ا
ین سیستم برای کارهای چند رسانه ای ها عالی هستن . و برخی از آنها خروجی تلویزیونی هم دارند اگر بازی ، عکاسی یا ویدئو پردازی فعالیت اصلی شما را تشکیل میدهد ( و قبلیت حمل بودن آن برای شما اولویت محسوب نمیشود . ) نوت بوکهای جایگزین PC به دردتان میخورد اگر فکر میکنید که 3000 دلار زیاد است و کارهایی در حد ویرایش عکس گشت زنی در وب E-mail و این قبیل کارها انجام میدهید به فکر خرید نوتبوکهای «« به قیمت»» باشید . این سیستم ها چیزی بین 1000 تا 1500 دلار قیمت دارند و قطعات سطح پایین تری در انها به کار رفته است قالبا قطعاتی که سال گذشته جزء اولین بوده اند . برای کاربران خانگی و دانشجویان کم درآمد و افرادی که بخواهند در کنار PC خود یک نوت بوک داشته باشند این سیستم ها مناسب است . به شرطی که قابل حمل بودن زیادمد نظرتان نباشد.

-- نوت بوک های راهی

این کامپیوتر ها به درد تاجران (business) و کاربرانی میخورد که زیاد سفر میکنند وزن این دستگاه ها بین دو تا سه کیلو گرم و نمایشگر آنها 14 تا 15 اینچی و قیمت انها بین 1200 تا 2500 دلار است .

نوت بوک های«« راهی »» که مخصوص سفر های تجاری ساخته شده اند قدرت و قابل و حمل بودن را با هم دارند تقریبا تمام این دستگاه ها پردازنده های کم مصرف مثل ( Centrino - Sonamo - Dothan ) ( بعدا به به طور مفصل به مبحث پردازنده لپتاپ ها میپردازیم )‌ مجهز هستن و متوسط عمر باتری آنها بین 5 ساعت یا بیشتر میرسد قابلیت اتصال بیسیم هم از مسائل بسیار مهم است قابلیت اتصالات 802.11b  تقریبا در همه آنها وجود دارد استفاده از
استاندارد 802.11g هم رو به افزایش است . بسیاری از مصرف کنندگان به خاطر تلفیق کارایی و قابلیت حمل این نوت بوک ها و همچنین عمر طولانی باتری از این سیستن ها استقبال میکنند نوت بوک های راهی در کم ترین قیمت موجودشان که به معنی بیشترین وزن نیز هست مخصوصا برای دانشجویان مناسب هستن . ولی از لحاظ قیمت باز هم کمی گران تر از سری ( Desktop Replacement ) هستند .

 -- نوت بوک های فوق قابل حمل ( Ultra-Portable  )

زیباترین و باریک ترین نوت بوک های بازار که وزنی در حد یک تا دو کیلوگرم دارند در این دسته قرار میگیریند قیمت این نوتبوک ها بین 1500 تا 2800 دلار است و اساسان به درد مدیرانی میخورد که دائم در سفر هستن و بیشتر از ساخت محتوا به گشت زدن در اینترنت ارسال و دریافت E-mail و مطالعه اسناد می پردازند .

با پیشرفته تر شدن فناوری به لحاظ مصرف کمتر در عین سرعت بیشتر و فناوری هارد دیسک به لحاظ ابعاد کوچکتر و ظرفیت بیشتر اکثر کاربران تجاری به این نوع لپتاپ ها روی آورده اند تا بتوانند امور خود را در راه انجام بدهند . این دستگاه ها معمولا نمایشگر 12 اینچی دارند و گرچه صفحه کلید برخی از آنها کوچیکتر از حد استاندارد است اما میتوان مدل هایی را یافت که صفحه کلید کامل را داشته باشند .

-- مینی نوت بوک ( Tablet)

این نوع کامپیوترهای کیفی و کامپیوترهای موسوم به Tablet کمترین سهم را در بازار دارند مینی نوت بوک بیشتر در اروپا و آسیا طرف دار دارند وزن انها در حدود یک کیلو گرم ، نمایشگر انها 10 اینچی و صفحه کلید آنها کوچک است بهترین استفاده ای که میتوان از این سیستم برد خواندن اسناد و انجام امور و E-mail در حد کم است .

کامپیوتر های Tablet دو نوع هستند ، « چرخیدنی » و « تخت » .

مدل های چرخیدنی در ظاهر شبیه به نوت بوکهای راهی هستند . اما نمایشگر آنها با چرخش حول یک محور و خوابیدن روی بدنه دستگاه شبیه به Tablet های تخت میشود که با استفاده از قلم دیجیتالی میتوان روی آنها نوشت این در حالی است که Tablet های تخت بیشتر در اماکنی چون بیمارستان ها و مراکز دولتی مصرف دارند این کامپیوتر ها صرفا یک نمایشگر و یک CPU هستند که صفحه کلید به صورت جدا به آن قابل وصل است .

/ 0 نظر / 180 بازدید