Thumbs.db چیست؟

برنامه ای تحت دات نت 2 با نام Thumbnail Database Viewer وجود دارد که می تواند فایل Thumbs.db را نمایش دهد این برنامه فایلهای thumbs.db. ehthumbs.db, thumbcache_*.db را برایتان باز می کند ، این برنامه را می توانید از اینجا دانلود کنید

 

image

 چگونه فایلهای Thumbs.db را پاک کنم؟

فایل Thumbs.db می تواند شامل اطلاعاتی باشد که مایل نباشید وجود داشته باشند مثلا تعدادی عکس را در هارد نگه می داشتید و انها را به سی دی انتقال داده اید و سپس عکسها را با روش درست پاک کرده باشید و با خیال راحت از دسترس نبودن عکس به دیگران به خود احسنت گفته باشید ولی غافل از اینکه عکس کوچک تمام عکسهای شخصی تان در فایل Thumbs.db وجود دارد برای پاک کردن این فایلها از این ابزار استفاده کنید یا اینکه فایلهای مخفی سیستمی رو نمایش دهید وسپس در جستجوی ویندوز به دنبال آن گشته و سپس پاک کنید .

من فکر می کنم فایل Thumbs.db ایجاد شده یک ویروس است چطور از بی خطر بودنش اطمینان پیدا کنم؟

اگر در پایان نام Thumbs.db پسوند دیگری مثلا .exe یا .ocx و غیره باشد به احتمال 99 درصد ویروس است را ههای زیادی برای فهمیدن پسوند فایلها وجود دارد ولی راه ساده و جالب این است که از منوی استارت گزینه Run را انتخاب کنید و سپس فایل را کشیده و در Run رها سازید و به پسوند پایانی دقت کنید .

در ویندوز پسوندهای فوق مخفی هم وجود دارند مثلا پسوند میانبرها. با روش بالا هر پسوندی آشکار می شود این روش رو اتفاقی کشف کردم! خیلی به درد ویروس شناسی می خوره .

http://egza.wordpress.com

/ 1 نظر / 306 بازدید
محمد

پسوند شورتکات هاink است که میتوان توسط برنامه سرچ everything آنرا دید. متشکرم از توظیحاتتان. به فایل Thumbs.db وسواس داشتم که نکند ویروس باشد.