آموزش SQL Server 2008 - قسمت چهارم

یکی دیگر از این موارد، مشخص کردن مقدار اولیه‌ی فیلد مورد نظر هستش. برای این کار در مقابل عبارت Default Value or Binding مقدار اولیه رو وارد می‌کنید. مشخص کردن مقدار اولیه به این درد می‌خورد که مقدار فیلد ما مثلاً در هنگام Insert یک رکورد جدید به جدول، در صورت مشخص نبودن مقدار، Null نشود.

اگر با بانک اطلاعاتی Access آشنا باشید، یکی از انواع داده‌ها، Auto Number بود که در DataTypeهای SQLServer وجود نداشت. برای پیاده‌سازی AutoNumber به این صورت عمل می‌کنیم: اگر روی علامت مثبت کنار Identity Specification کلیک کنیم، سه گزینه‌ی دیگر نمایش داده خواهند شد. (شکل زیر)

اگر برای فیلد‌های عددی غیر اعشاری، Is Identity برابر Yes شود، در اینصورت این فیلد بصورت اتوماتیک در هنگام درج رکورد‌های جدید، اضافه خواهد شد. مقدار شروع در قسمت Identity Seed و میزان افزایش در هر دفعه، در قسمت Identity Increment قرار خواهد گرفت. ضمناً برای استفاده از این امکان، باید در قسمت Default Value مقدار پیش‌فرض تعیین نگردد و حتماً Allow Null هم نباشد.

چنانچه فیلد از نوع Unicode مثل nchar استفاده می‌شود، باید کد استاندارد زبان آن مشخص شود. برای این کار کلید انتخاب Collation را زده و از دو حالت SQL Collation و Windows Collation بهتر است Windows Collation را انتخاب کرده و بعد زبان Arabic و حالت Dictionary Sort انتخاب شود (شکل زیر).

اگر ما 2 فیلد a و b از نوع int تعریف کنیم و فیلد سومی به نام c را هم تعریف کنیم و سپس بر روی دکمه مثبت Computed Column Specification کلیک کنیم، میتوانیم در قسمت Formula عبارت a+b را وارد کنیم (شکل زیر). با این کار مقدار C همیشه برابر با a+b خواهد بود. اگر گزینه Is Persisted برابر No باشد، اصلاً فضایی برای فیلد C در جدول در نظر گرفته نخواهد شد و همواره این مقدار محاسبه می‌گردد. اما اگر Is Persisted برای Yes باشد، مقدار C در جدول ذخیره می‌شود.

حالا برای ذخیره جدول، کافیه فرم فعلی رو ببندید. سپس ازتون سئوال میکنه که آیا میخواهید جدول ذخیره بشه؟ و اگر شما Yes رو بزنید، از شما اسم جدول پرسیده می‌شود. اسم جدول را وارد کرده و Ok را بزنید.

قبلاً هم به این مورد اشاره کردم که SQL برای انجام هر کاری یک دستور T-SQL را تولید و اجرا می‌کند. مثلاً برای ساخت یک جدول (یا هر چیز دیگر) می‌توان مستقیم از دستورات SQL استفاده کرد. برای اینکار در محیط Management Studio روی دکمه New Query کلیک کرده (سمت چپ، بالا) و دستورات را وارد کنید و سپس Execute را کلیک کنید.
اما حالا که شما جدول رو بصورت Visual ساختید، باز هم می‌تونید ببینید که خود SQLServer از چه دستوراتی برای ساخت جدول استفاده کرده. برای این کار پس از اینکه جدول رو ذخیره کردید، در قسمت Object Browser روی آن کلیک راست کرده و مسیر زیر را انتخاب کنید:

Script Table as > CREATE to > New Query Editor Window

پس از آن، کدی که خود SQL Server برای ساخت جدول مورد نظر، تولید کرده را می‌توانید دیده و یا ذخیره کنید.

منبع : پاتوق

/ 2 نظر / 404 بازدید
1tapc

بنده مدیر 1tapc.blogfa.com هستم. واقعا مطالب خیلی خوبی برای اموزش sql در وبلاگتون قرار دادید. من مدت زیادی هست که در وب به دنبال آموزش sql میگردم و میتونم بگم وبلاگ شما از بهترین منابع اموزشس برای sql است. در آخر باز هم از مطالب مفیدتون تشکر میکنم. موفق باشید...

حامد

ایول داری